Skip links

קייטנות העבר היו אבן פינה לקייטנות של היום

מאז קום המדינה המוח היצירתי בארץ לא הפסיק לחדש ולהפתיע מקייטנות יוצאות מהכלל ועד קייטנות לא שיגרתיות ואפילו מוזרות אם אפשר לומר. קייטנות מדעים, אפייה, צליית תפודים למרחק או קייטנת משחק; לקט הקייטנות המגניבות, המוזרות והלא שגרתיות ביותר שהעבירו את החופש לילדים בארץ.

קרדיט: חן מלול

ילדים זה שמחה, ילדים זה ברכה

ע”פ הלמ”ס ממוצע הילדים למשפחה אינו גדול אבל בעבר משפחות ברוכות ילדים זכו לפתרונות יצירתים. למשל בנתניה הוקמה “קייטנה לאמהות ברוכות ילדים”.

מה שמעניין בפרסום של הקייטנה של עירית נתניה היה שילוב חיובי של גופים שפועלים עד היום נעמת, אגודת ישראל, ויצו והאישה הדתית לאומית

ואיך לא גם קצת ביזארי שאחד ממקומות ההרשמה: תחנה לבריאות המשפחה, או “תחנות טיפול חלב” – ככל הנראה גלגול מוקדם של טיפת חלב המוכרת לנו כיום. מקרי? כנראה שלא.

 

(תמונה 1) מודעה שהתפרסמה בשנת 1981, מתוך אוספי הספרייה

קייטנת ה”לא נחמדים”

אי שם בשנות השבעים המוקדמות, לפני הסכם השלום עם סאדאת שבמסגרתו הוחזרה סיני למצרים. “הפנתרים השחורים” הנפיקו מודעה שמוקדשת למשפחות ברוכות ילדים, וקוראת להם להירשם לקייטנה בחינם.

הפנתרים השחורים הוקמו בשנת 1971, וקהל היעד הייחודי הוא “כעשרת אלפים מילדי רצועת עזה וצפון סיני”, אז לא רק בנתניה יש משפחות מרובות ילדים המצריכות קייטנות עם הערכות מיוחדת מתן המענה למשפחות ברוכות ילדים היה כל הזמן בראש מעייני הדורות בארץ.

 

קייטנת הפנתרים השחורים

מודעה שפירסם ארגון “הפנתרים השחורים”, מתוך אוספי הספרייה

 

הקייטנה המוקדמת ביותר… אוגוסט 1926

הגימנסיה העברית “הרצליה” אחד מהמוסדות הותיקים ביותר בארץ ישראל שארגן קייטנות לילדים בחופשות הקיץ .

הגימנסיה שהוקמה במקור ביפו, אך עברה עם השנים לתל אביב.

תמונה של טיול לחוף הים בקייטנה מאוגוסט 1926(!!!). מימין נמצאת המורה למלאכת יד שולמית טורקניץ, ומאחור בחולצה הלבנה משה ברכוז.

הימים שהיו, אלו היו הימים.

**קייטנת קיץ 1926 של הגימנסיה “הרצליה”. מתוך [אוסף גימנסיה הרצליה

קייטנה למיטיבי לכת, אבל ממש מיטיבי לכת

במודעה משנת 1936 הזמינו משרדי ‘לויד ארץ-ישראלי ומצרי בע”מ’ את הנופשים לקייטנה ייחודית – הכוונה, ככל הנראה, לא הייתה נופש קיץ לתלמידים. באותם הימים שימשה המילה קייטנה כתיאור כללי לנופש. ועדיין, סיור מודרך ללבנון נשמע קצת הארדקור.

אז לפני כל מיני סכסוכים טריטוריאלים ומלחמות למיניהן, מסתבר שמוסדות ציונים בארץ לא חששו לארגן קייטנות למקומות שלא היינו מעלים על דעתנו כיום. אחד מאותם מקומות הוא לבנון.

 

מודעת הפרסום לקייטנת לבנון, התפרסמה באוגוסט 1936 בעיתון “דבר”

ארמונות מלכים, מערות קדומים ואוכל שאין בבית

עוד קייטנה שווה במיוחד התקיימה בקיץ 1957 בירושלים. לילדים שהגיעו בחודשי הקיץ אל בית הספר לא היתה תלונה על בית הספר , כיוון שכנראה לא זיהו אותו: הם גילו שבית הספר המוכר שלהם הפך ל””ארמון מלכים””, למערה קדומה”” או לכל נוף דמיוני שהחליטו ועזרו לעצב.

ע”פ עיתון ‘הצופה ילדי הקייטנות נהנים ממזון מבריא שלרובם אין באפשרות לקבל מזון כזה בבית הוריהם”.

עוד כמה קייטנות מיוחדות במינן תוכלו למצוא בכתבה על קייטנת “מדינת הילדים”, קייטנת “הווי סין” וקייטנת “חילות צה”ל”.

 

הכתבה התפרסמה ב-12 באוגוסט 1957, מתוך עיתון ‘הצופה’

 

מבין כל קייטנות הספורט וההתעמלות הקייטנה ששמה את כל קייטנות הספורט וההתעמלות בכיס הקטן

הקייטנה שללא ספק נישאת לגובה מעל כולן הייתה הקייטנה שארגן גדול שחקני הכדורסל הישראלי, מיקי ברקוביץ’. מעניין לגלות כמה שחקנים גדולים יצאו ממנה… בהחלט שווה בדיקה.

 

מיקי ברקוביץ קייטנת ספורט

מודעת הפרסום ל’קיטנת מיקי ברקוביץ”, מתוך אוספי הספרייה

קייטנת “אם לא תאכל יבוא שוטר”

הקייטנה שהתארגנה בחצור בשנת 1965 הייתה כנראה היצירתית מכולן: במקום מדריכים רגילים, ניהלו את הקייטנה שוטרי משטרת ראש-פינה. כולנו מכירים את הקייטנות שמפעילות את הדמיון: קייטנות נסיכות, קסמים או ארמונות מלכים.

“קייטנת האבירים” שארגנו הייתה הצלחה מסחררת, היות שכל יישובי הסביבה נרתמו לעזור ולמצוא לה תקציב ראוי. אמנם לא היה תקציב לארוחת צהריים רצינית, אבל – באיזו קייטנה שמעתם על חבלן משטרתי שמגיע ומסביר לילדים על בטיחות מפני “מציאוֹת” בשדה? בכל זאת, מדובר בשנת 1965.

 

קייטנת עם שוטרים

**הכתבה התפרסמה ב-23 באוגוסט 1965 בעיתון ‘מעריב’

 

רוצים לראות עוד קצת פרטים על קייטנות העבר – לחצו כאן

כיתבו תגובה